Visszeres láb: esztétikai hiba vagy veszélyes kórkép?

A visszerek (vénák) problémái néha enyhék, de az is előfordulhat, hogy életveszélyes állapotba sodorhatnak, ha nem figyelünk oda a kezdeti tünetekre. A bőr felszínén megfigyelhető seprűvénák ártalmatlan jelenségek, ám a nyári melegben fokozódó lábduzzanat, lábikragörcs, kacskaringós visszértágulatok már azt jelzik, hogy vénás rendszerünk területén az áramlás károsodott. A legveszélyesebb szövődménye a mélyvéna trombózis (vérrögképződés). Az ebből elsodródó kisebb-nagyobb rög a tüdő embólia, amely hirtelen halált okozhat. Hosszútávon a lábszárfekély keserítheti meg a beteg életét. A dohányzás, fogamzásgátlók szedése fokozza a trombózis kockázatát. A fiatalkorban, szokatlan helyen előforduló, ismétlődő trombózis alvadási zavarra utal kivizsgálása, kezelése rendkívül fontos.

  A visszerek falát érbelhártya, kevés simaizom és kötőszöveti réteg alkotja. A vért egy mélyvénás és egy bőr felső rétegében, hálózatosan elhelyezkedő felszínes vénarendszer szállítja a test középpontja felé. Az egyenáramlást a sűrűn elhelyezkedő vénabillentyűk biztosítják. A véráramlása a visszerekben viszonylag lassú, amit a vázizmok összehúzódása segít. A vénás keringést éppen ezért gátolja a tartós ülés, egyhelyben állás, a leszorítás. A műtéti beavatkozás, sérülések gyakran vezetnek az érintett terület vénáiban vérrög képződéshez, az ebből leszakadó rög a tüdő verőereket elzárva akár halált okozó tüdő embóliához vezethet. Nyáron gyakrabban alakul ki a vérrögképződés és ebben fronthatások is közrejátszanak. Fontos kiemelni, hogy a verőér és a visszér trombózis kialakulásának teljesen más a mechanizmusa. A verőerekben az érbelhártya szöveti sérülése, gyulladása, a vérlemezkék indítják be a rögképződést. Ezzel szemben a visszerek területén a vér pangása és az alvadási rendszer aktiválódása indítja el váltja a vér érpályán belüli megalvadását.

 A felszínes vénákban kialakuló csomó fájdalmas, gyulladás alakulhat ki, előfordulhat belőle súlyos vérzés is. Ilyenkor azonnal nyomókötést kell felhelyezni és fel kell polcolni a lábat, amig az orvos vagy a mentő megérkezik. A megrepedt vénát sebészi úton elvarrják, elkötik.  A felszínes vénák gyulladása, rögösödése helyi kezelést igényel és ilyenkor tilos az ágynyugalom.

 A mélyvénákban, rendszerint a lábon kialakuló trombózisra a fokozódó fájdalom, végtagduzzanat, szederjes bőrszín jellemző. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni és szigorú ágynyugalom, kórházi kezelés szükséges. A vérrög feloldása után gyakran válik szükségessé valamilyen alvadásgátló készítmény tartós alkalmazása.

A mélyvéna trombózis ,,némán”, tünetek nélkül is lefolyhat, ilyenkor alakul ki a késői szövődménye, a lábszárfekély. Kezdetben a boka körül a bőr barnásan elszíneződik, elvékonyodik, majd kialakul egy nehezen gyógyuló, gyakran kiújuló fekély, ami a rossz vérkeringés következménye.

A vénásrendszerben kialakuló vérrögképződést kompressziós harisnya, rugalmas pólya viselésével és kismolekulatömegű heparin injekció hasba történő beadásával előzhetjük meg. Műtétek előtt, sérüléseket követően mindenképpen szükséges a trombózis profilaxis, de idős, szívbetegek tartós fekvése, sőt a hosszan tartó repülő út, busz és autóval történő utazás is indokolhatja a megelőzést.

Az idült visszérbetegség, trombózis utáni állapot kezelésében a vénás keringés javítására, a vénák falának erősítésére kell törekedni. Ebben a vénás torna mellett vitaminok, flavonoidok, omega3 zsírsavak, kollagén jó szolgálatot tehetnek. A molekuláris hidrogén a gyulladáscsökkentő és a keringésre gyakorolt jótékony hatásával járulhat hozzá a szövődmények kiegészítő kezelésében.

Ismerje meg endogén molekuláris hidrogént produkáló készítményünket, vásárolja meg most 10% -os kedvezménnyel a Recovery plus Q10 tablettát honlapunkon.

Összeállította: Dr. József Erika

RECOVERY PLUS Q10

étrend-kiegészítő tabletta

ásványi anyagokkal, koenzim Q10-zel

OGYÉI notifikációs szám: 20323/2018

www.healthandyouth.hu

KUPONKÓD: GREEN2007

Vélemény, hozzászólás?